עברית English  
 
פרוייקטים
< חזרה לדף קודם
איתור מוקדם של ילדים בסיכון בגיל הרך

רקע

בשנים האחרונות אנו עדים למגמת עלייה במספר הילדים בסיכון. באפריל 2006- 381,592 ילדים היו מוכרים למחלקות לשירותים חברתיים (17% מכלל הילדים בישראל), מתוכם 95,569 בגילאי 0-6. לאור המציאות החברתית בחברה הישראלית, בה פגיעה בזכויותיהם של ילדים היא מעשה של יום יום, ולאור מעשי האלימות המתרבים במוסדות החינוך, הנובעים גם הם מהפרת זכויותיהם של ילדים, אנו רואים חשיבות רבה בהגברת העיסוק של אנשי חינוך בנושא. אנו מאמינים כי ניתן יהיה לשנות את מצבם של הילדים הצעירים בסיכון רק אם נגביר את המודעות של הגננות ושאר הגורמים החינוכיים המקצועיים הבאים במגע עם אוכלוסיית הגיל הרך לחשיבות הדיווח על מקרים של התעללות בילדים צעירים ואם נעניק להם כלים טובים יותר לזיהוי ואיתור ילדים בסיכון בגיל הרך.

מטרות

 מטרת הפרויקט לחשוף גננות ואנשי חינוך הבאים במגע עם ילדים צעירים לתחומים הרבים והמגוונים הקשורים לשלומם וביטחונם של הילדים הצעירים ולתת סקירה כללית על מצב הילד בישראל.  מטרת ההשתלמות היא הן לתת כלים לזיהוי ואיתור ילדים בסיכון והן להעלות את המודעות לקיום חובת הדיווח, חשיבותה והשלכותיה. בנוסף, ההשתלמות נועדה להעשיר בתחומים נוספים של זכויות ילדים ושלום הילד בישראל, אשר כה חשובים לעבודתם של גננות ואנשי חינוך.  

אוכלוסית יעד: ההשתלמויות פונות לגננות ואנשי מקצוע, ברחבי הארץ, מתחום החינוך הבאים במגע עם אוכלוסיית הגיל הרך (0-5).

אופן ביצוע

הפרויקט כולל העברת השתלמות לגננות, בקבוצות של 20-35 משתתפים, הכוללת 6 מפגשים וסיור. ההשתלמות הינה מודולרית ויכולה להשתנות על פי הצרכים של קהל המשתתפים, במטרה להיענות בצורה הטובה ביותר לרצונותיהם וצורכיהם.
סדרת ההרצאות הבסיסית כוללת את ההרצאות הבאות: הרצאת מבוא : זכויות הילד בישראל- התפתחות היסטורית; ילדים בישראל תמונת מצב; זיהוי ואיתור ילדים בסיכון; למי ניתן לפנות במקרה של הפרת זכויות; ואחריותן של המטפלות מתוקף חוק חובת הדיווח. מפגש נוסף יכלול סיור לימודי במסגרות המטפלות בילדים בסיכון ומפגש עם אנשי מקצוע המטפלים בדיווחים על ילדים בסיכון.
מפגש אחרון יכלול לימוד הפעלתה של ערכת זכויות הילד בגן הילדים. במפגש זה תוצג ערכת "זכויות הילד בגני הילדים" הכוללת חוברת המדריכה את הגננות בנושא איתור ילדים בסיכון ומערך פעילויות לגן תוך מתן דגש לדרכים ליישום התכנית בגנים. כל גננת תבחר את הדרכים והאמצעים להעברת הערכה, ותקבל ליווי וייעוץ צמוד מהמועצה בכל התהליך החינוכי של העברת הערכה בגן.

להזמנת ההשתלמויות ולפרטים נוספים ניתן לפנות בטל:02-6780606